projektor: ZKP 2P
data otwarcia: 26 marca 1972
średnica kopuły: 6 m
ilość miejsc: 36


Projektor ZKP 2P oraz stanowisko obsługi wraz z panelem sterowania.Jak działa i co to jest planetarium?


Planetarium to miejsce (zwykle pod półkolistą kopułą), na której wyświetlane są przez projektor gwiazdy, Słońce, Księżyc, planety i inne obiekty astronomiczne oraz zjawisk atmosferyczne. Na sali planetarium wokół projektora umieszczone są fotele dla widzów oglądających astronomiczny program. W planetarium możemy odtwarzać wygląd gwieździstego nieba z dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi. Możliwości projektora planetarium uzupełniane są przez przeźrocza, animacje komputerowe i projektory efektów specjalnych. Dodatkowe audiowizualne środki pozwalają na tworzenie seansów w formie multimedialnego przedstawienia. W zależności od średnicy kopuły, na której wyświetlane są gwiazdy, planetaria dzielimy na małe, średnie i duże. Małe planetaria posiadają w przybliżeniu kopułę o średnicy od 5 do 12 m. Przykładem takiego planetarium jest nasze - grudziądzkie. Planetaria średnich rozmiarów mają średnicę od 12 do 18 m, natomiast duże planetaria wyróżniają się kopułą o średnicy ponad 18 m i obejmują także największe kopuły mające około 30 m.Aparatura Obserwatorium

Uzupełnieniem Planetarium, jest Obserwatorium Astronomiczne. Kopuła obserwatorium jest obrotowa, ma średnicę 4 metrów i od 1986 otwierana jest automatycznie. Pośrodku stoi teleskop zwierciadlany Meniscas (Maksutowa Cassegraina) produkcji Zeissa, o średnicy obiektywu 150 mm i ogniskowej 2250 mm. Komplet okularów o ogniskowej od 40 do 6 mm umożliwia stosowanie powiększeń od 56 do 375 razy. Zasięg wizualny teleskopu wynosi 12,3m.

Wokół kopuły obserwatorium znajduje się taras obserwacyjny, na którym ustawiany jest teleskop soczewkowy, czyli refraktor, o średnicy obiektywu 80 mm i ogniskowej 1200 mm. Maksymalne stosowane tu powiększenie wynosi 125, a zasięg wizualny teleskopu 11m. Obydwa teleskopy mają montaż paralaktyczny z mechanizmem zegarowym i wyposażone są w filtr i ekran słoneczny. W bezchmurny dzień można więc zobaczyć plamy na Słońcu. Wieczorami natomiast wykonuje się tu obserwacje aktualnie widocznych ciał niebieskich.
Teleskop zwierciadlany Meniscas (Maksutowa Cassegraina) produkcji Zeissa oraz taras okalający Obserwatorium.

Wizyta w planetarium

Program na wakacje

OMSA 2019

Słońce (na żywo)

GDK 2019

ISS (na żywo)

PTMA o. Grudziądz

Zorza Polarna

Szukaj na stronie

205701
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Razem
81
140
834
204068
1882
3651
205701
aktualnie gościmy