Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym  zorganizowało wyprawę do Indonezji w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Wyprawa rozpoczęła się 22 lutego i potrwa do 19 marca 2016 roku. Celem wyprawy jest rejestracja całkowitego zaćmienia Słońca. Zjawisko będzie obserwowane w Cieśninie Makassarskiej z pokładu statku w dniu 9 marca bieżącego roku. Podjęta zostanie próba relacji zjawiska za pomocą łącza satelitarnego dostępna na stronie internetowej czasopisma URANIA (www.urania.edu.pl), grudziądzkiego planetarium (www.planetarium.grudziadz.pl) oraz facebookowej stronie programu "Obserwatorium" (www.facebook.com/Obserwatorium-1700753103490166 ). W Polsce faza całkowita zaćmienia przypada na godzinę 1:34 nad ranem w środę (noc z wtorku na środę). W ramach projektu wspieranego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zrealizowane zostaną kolejne odcinki cyklicznego programu "Obserwatorium" emitowanego między innymi na antenie TVK SM.

Uczestnicy wyprawy "Solar Eclipse 2016" odwiedzają ciekawe miejsca związane z astronomią. Do tej pory na zaćmieniowej mapie znalazły się miedzy innymi Planetarium Negara w Kuala Lumpur oraz Science Center w Singapurze. Astronomiczne wątki odnajdują również podczas pobytu w kolejnych portach Indonezji takich jak Dżakarta, Semarang, Probolinggo, Komodo. Ekipa programu Obserwatorium gościła także u Ambasadora RP w Singapurze - Zenona Kosiniak-Kamysza, który jak się okazuje jest miłośnikiem nocnego nieba i pasjonuje się fotografią. Wyprawie towarzyszą spotkania i rozmowy z profesjonalnymi astronomami jak również miłośnikami rozgwieżdżonego nieba.

W wyprawie uczestniczą - Małgorzata Radomska-Misiak (dziennikarz), Tomasz Syzdół (operator kamery) oraz kierownik grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium - astrofizyk Sebastian Soberski, szef projektu. Kolejne etapy podróży można śledzić na stronie Uranii, grudziądzkiego planetarium oraz facebookowej stronie "Obserwatorium".Program na wakacje

Słońce (na żywo)

ISS (na żywo)

Zorza Polarna

OMSA 2018

GDK 2018

PTMA o. Grudziądz

Szukaj na stronie

142691
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Razem
89
95
682
141205
2521
4295
142691
aktualnie gościmy