28 września będziemy mieli okazję zaobserwować niezwykłe zjawisko astronomiczne na nocnym niebie - całkowite zaćmienie Księżyca. Jest to zjawisko, podczas którego Księżyc wchodzi w cień Ziemi. Dzieje się tak wtedy, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii. Zdarza się to tylko podczas pełni. Ciekawym jest fakt, że jest zjawiskiem rzadszym niż zaćmienie Słońca. Jednak zacieniony Księżyc widać wtedy z całej nocnej części Ziemi przez kilkadziesiąt minut, podczas gdy zaćmienie Słońca można zobaczyć tylko w wąskim pasie i przez krótki czas. Dlatego często mamy wrażenie, że całkowite zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem częstszym, niż całkowite zaćmienie Słońca.


Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca.
A – Słońce
B – Ziemia
C – Księżyc
D – stożek półcienia
E – stożek cienia całkowitego

(Źródło: wikipedia.pl)Całkowite zaćmienie Księżyca, które będziemy mieli okazję niebawem podziwiać jest niezwykłe, ponieważ będzie ono miało miejsce akurat w czasie, gdy ziemski satelita znajdzie się wyjątkowo blisko naszej planety. To zjawisko nazywa się Superksiężycem. Orbita Księżyca nie jest kolista, a eliptyczna. Srebrny Glob oddala się na odległość 405 696 km i przybliża na 363 104 km. Podczas zaćmienia Księżyc będzie w punkcie najbliższym Ziemi. Dzięki temu będzie większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Różnica w rozmiarze to około 10 procent względem największego oddalenia. Kolejne zaćmienie Superksiężyca będziemy mieli okazję podziwiać dopiero za 18 lat!
Fazy zaćmienia:


  • 2:11 - początek zaćmienia półcieniowego,
  • 3:07 - początek fazy zaćmienia częściowego,
  • 4:11 - początek zaćmienia całkowitego,
  • 4:47 - faza maksymalna,
  • 6:27 - koniec zaćmienia całkowitego.

Około 6:30 Księżyc zajdzie za zachodnim horyzontem i reszty faz nie będzie można juz obserwować z terenu Polski.

Zapraszamy do Planetarium 28 września już od godz. 01:00. Spotkanie rozpoczniemy krótką prelekcją dotyczącą zjawiska. Obserwacje wykonywane będą pod kopułą obserwatorium oraz na tarasie.Program na wakacje

Słońce (na żywo)

ISS (na żywo)

Zorza Polarna

OMSA 2018

GDK 2018

PTMA o. Grudziądz

Szukaj na stronie

142657
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Razem
55
95
648
141205
2487
4295
142657
aktualnie gościmy