17 lipca w Toruniu miała miejsce premiera filmu krótkometrażowego "Supernova", do którego zdjęcia nagrywano m.in. w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem, przy 32 metrowym radioteleskopie, a także w murach naszego grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

"Supernova" została stworzona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach. Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Adam Cichocki. W filmie główną rolę zagrali: Andrzej Wichrowski – aktor teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Cezary Łukaszewicz –  aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Ewelina Szostkowa – aktorka Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Dzieło Cichockiego już zostało nagrodzone podczas 44. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.

Film fabularny "Supernova" jest produkcją krótkometrażową. Opowiada o młodym filmowcu zaciekawionym niezwykłą teorią starszego profesora astronomii, dotyczącą właśnie wybuchów gwiazd supernowych, który w pewnym momencie swojej kariery nagle odchodzi z zawodu. Nie jest to jednak film jednowątkowy. Za pomocą gry światła i cenia reżyser doskonale podkreśla nasze uwikłanie w losy całego Wszechświata, a ten staje się doskonałym tłem do rozważań na temat życia ludzkiego.

Film został wsparty oficjalnie przez grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a całą imprezę współprowadził kierownik PiOA - Sebastian Soberski.
Swojego poparcia udzieliło również wiele innych polskich organizacji i instytucji astronomicznych, w tym Centrum Astronomii UMK, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundację Nicolaus Copernicus oraz czasopismo "Urania - Postępy Astronomii".
Zdjęcia z premiery filmu "Supernova" (fot. Robert Szaj).

Program na październik

Słońce (na żywo)

ISS (na żywo)

Zorza Polarna

OMSA 2017

GDK 2017

PTMA o. Grudziądz

Szukaj na stronie

105457
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Razem
94
118
670
103960
2574
3849
105457
aktualnie gościmy