W dniach 14 - 15 sierpnia Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zorganizowało dla mieszkańców Grudziądza wspólne obserwacje roju meteorów - Perseid z tarasu obserwacyjnego na dachu Zespołu Szkół Technicznych.
Pierwszego dnia spotkanie rozpoczęło się o godzinie 22:00 od krótkiej prelekcji na temat roju Perseid. Następnie uczestnicy spotkania udali się na taras obserwacyjny, jako że pogoda dopisała i warunki do obserwacji były bardzo dobre. Na pierwsze "spadające gwiazdy" nie trzeba było długo czekać. Już po paru minutach zobaczyć można było wspaniałe i liczne, rozpadające się efektownie w atmosferze meteory, które wzbudzały aplauz zgromadzonych Grudziądzan.

Ponadto uczestnicy spotkania mogli także w wolnej chwili zaobserwować widocznego jeszcze w tym miesiącu Saturna oraz na własne oczy przekonali się że gwiazdy mają kolory i bywają podwójne mimo, iż na pierwszy "rzut oka" tego nie widać. Najwytrwalsi zostali z nami aż do północy. Pierwszego dnia PiOA odwiedziło łącznie około 180 osób.

Kolejnego dnia niestety pogoda nie dopisała, jednakże Grudziądzanie, którzy licznie przybyli do PiOA mogli zobaczyć wspaniałe i efektowne zdjęcia oraz filmy z udziałem Perseid, a także dowiedzieli się więcej o rojach meteorów, ich pochodzeniu i katastrofach z nimi związanymi podczas prelekcji pod kopułą planetarium.

Ostatniego dnia tj. 16 sierpnia Planetarium zaprosiło Grudziądzan na Poranek Astronomiczny podczas którego można było dowiedzieć się czegoś o aktywności naszej gwiazdy - Słońca, a także obejrzeć seans pt. "Podróż do centrum Drogi Mlecznej" i zwiedzić nasze Obserwatorium.

Łącznie w ciągu trzech dni odwiedziło nas około 300 osób.

Program na wakacje

Słońce (na żywo)

ISS (na żywo)

Zorza Polarna

OMSA 2018

GDK 2018

PTMA o. Grudziądz

Szukaj na stronie

142668
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Razem
66
95
659
141205
2498
4295
142668
aktualnie gościmy