Serdecznie zapraszamy 2 października na godz. 18:15 na zajęcia dla dzieci pt. "Dlaczego Andromeda została przykuta do skały? Czy Perseusz zdołał ją uratować? - Poznajemy gwiazdozbiory nieba jesiennego." Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Preferowany wiek dzieci: powyżej 8 lat.


Serdecznie zapraszamy uczniów grudziądzkich szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych na bezpłatne zajęcia Międzyszkolnego Koła Astronomicznego, które odbywają się w środę o godz. 17 w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół Technicznych.Podczas wczorajszej nocy (16 lipca) mieliśmy okazję obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko rozpoczęło się o godz. 20.42 od tzw. zaćmienia półcieniowego, kiedy to tarcza Księżyca tylko nieznacznie pociemniała. Kolejną fazę zaćmienia, czyli zaćmienie częściowe mogliśmy oglądać między godziną 22.01 a 1.00. Maksimum zaćmienia miało miejsce o godz. 23.31. Wtedy w cieniu Ziemi znalazło się ok. dwie trzecie tarczy Księżyca. Fotorelacja z zaobserwowanego przez nas i przybyłych do nas grudziądzan zjawiska, zamieszczona jest poniżej.
Dzisiaj w ramach zajęć "Barwy kosmosu, czyli czym są mgławice" najmłodsi odkrywali w planetarium tajniki mgławic.

 
Dzisiaj w grudziądzkim Planetarium odbyło się wręczenie nagród laureatom ogólnomiejskiego konkursu "Wszechświat w oczach dziecka" zorganizowanego w ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich przez 29 GGDH "Trampy". Opiekunem drużyny jest pani Edyta Ogonowska. Gratulujemy!Czytaj więcej...


Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ZAPRASZA 19 KWIETNIA (PIĄTEK) NA GODZ. 18:00:
Koncert "Tomasz Pauszek i KOSMOS" na trasie promującej 20-lecie działalności Tomasza Pauszka, pochodzącego z Bydgoszczy kompozytora, wykonawcy i producenta muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. WSTĘP WOLNY.
Link do wydarzenia: [tutaj]


 Czytaj więcej...Organizatorzy XLV OMSA składają serdeczne podziękowania sponsorom za wsparcie organizacji konkursu.

SPONSORZY:

- Polska Agencja Kosmiczna (partner strategiczny),
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
- Urząd Miejski w Grudziądzu,
- Fundacja Astronomii Polskiej,
- Polskie Towarzystwo Astronomiczne,
- Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii,
- Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO),
- Fundacja Nicolaus Copernicus,
- Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu,
- Ks. Daniel Szczepańczyk – Diecezja Pelplińska,
- Redakcja czasopisma “URANIA – Postępy Astronomii”


Czytaj więcej...

 Dnia 23 marca  2019 roku o godzinie 9:00 w sali plenarnej grudziądzkiego Ratusza odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego im.prof.Roberta Głębockiego.


Wydarzeniu patronował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Grudziądza. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz polskie instytucje astronomiczne: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej). Partnerem strategicznym XLV OMSA była Polska Agencja Kosmiczna.

 

 
fot. Gerard Szukaj

 

 

pobierz protokółCzytaj więcej...

Wizyta w planetarium

Program na październik

OMSA 2019

Słońce (na żywo)

GDK 2019

ISS (na żywo)

PTMA o. Grudziądz

Zorza Polarna

Szukaj na stronie

211100
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Razem
42
491
1188
208975
3164
4117
211100
aktualnie gościmy